رابطه افزایش غلظت دانه های گرده گیاهان با افزایش استعداد ابتلا به ویروس COVID-19

در بهار سال 2020 شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا با فصل گرده افشانی گیاهان در نیمکره شمالی همزمان بود. این مشاهده یک تیم بین المللی از محققان در دانشگاه صنعتی مونیخ را بر آن داشت تا  به تحقیقات گسترده ای پیرامون ارتباط احتمالی غلظت گرده موجود در هوا و میزان عفونت SARS-CoV-2  بپردازند. برای  این منظور 154 محقق داده های گرده 130 ایستگاه در 31 کشور بهمراه نرخ ابتلا به عفونت را تجزیه و تحلیل کردند.

این تیم نشان داد که گرده های موجود در هوا به طور متوسط 44 درصد از تغییرات محیطی در نرخ ابتلا به SARS-CoV-2 را به خود اختصاص داده است. طی فواصل زمانی بدون مقررات رفت و آمد  با هر افزایش 100 دانه گرده هوا در هر متر مکعب، میزان عفونت به طور متوسط 4 درصد بیشتر گزارش شد. در برخی از شهرهای آلمان در طول مطالعه غلظت هایی تا حداکثر 500 دانه گرده در هر متر مکعب در روز ثبت شد  که منجر به افزایش بیش از 20 درصدی نرخ عفونت گردید. همچنین در مناطقی که مقررات رفت و آمد در آنها اعمال شد نرخ ابتلا به عفونت نسبت به زمان هایی با سطح گرده مشابه به نصف کاهش یافت.

افزایش غلظت گرده منجر به پاسخ ایمنی ضعیف تر نسبت به ویروس های مجاری تنفسی می گردد. زمانی که ویروسی مانند COVID-19 وارد بدن می شود سلول های آلوده به ویروس پروتئین هایی تحت عنوان اینترفرون ترشح میکنند. اینترفرون با اثر بر روی سلول های مجاور موجب تشدید و تقویت دفاع ضد ویروسی در سلول هایی که هنوز آلوده نشده اند می شود. علاوه بر این یک پاسخ التهابی مناسب نیز در جهت مقابله با ویروس ها شکل می گیرد. اما اگر سطح گرده موجود در هوا بالا باشد به همراه ذرات ویروسی استنشاق شده و صرف نظر از وضعیت آلرژی افراد منجر به تولید کمتر اینترفرون های ضد ویروسی می گردد.

به گفته Stefanie Gilles نویسنده ارشد این مقاله افراد گرچه نمی توانند از تماس با گرده پرهیز کنند اما افراد پر خطر باید از وضعیت غلظت گرده موجود در هوای پیرامون خود که منجر به افزایش استعداد ابتلا عفونت های ویروسی مجاری تنفسی می شوند مطلع گردند. وی همچنین تاکید کرد که در زمان مطالعه عوامل محیطی موثر بر شیوع ویروس کرونا باید توجه بیشتری به غلظت گرده های محیط پیرامون داشت زیرا افزایش آگاهی نسبت به اثرات آن اقدامی مهم در پیشگیری و تخفیف  اثرات COVID-19 می باشد.

 

اما افراد آسیب پذیر چه اقدامی می توانند در جهت محافظت از خود انجام دهند؟ Claudia Traidl-Hoffmann بعنوان یکی از نویسندگان این مقاله افراد پر خطر را به آگاهی از غلظت دانه های گرده موجود در هوا و استفاده از ماسک های فیلتردار در جهت دور نگه داشتن مجاری هوایی از ویروس و دانه های گرده توصیه می کند.

 

منبع: https://www.sciencedaily.com/

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *