پس از گذشت بیش از صد سال از پاندمی آنفلوانزا در سال 1918جهان با پاندمی دیگری بواسطه کرونا ویروس مواجه است. از آغاز پاندمی کرونا ویروس در سال 2019 دانشمندان و پزشکان اطلاعات زیادی پیرامون این ویروس و بیماری زایی آن کسب کرده اند و از آن جمله می توان به این حقیقت اشاره کرد که همه افراد در معرض ویروس دچار عفونت نمی شوند و همچنین در همه افراد مبتلا نیز بیماری تنفسی شدید رخ نمی دهد. در مطالعه ای بر روی 1000 بیمار غیر کودک و غیر سالخورده مبتلا به کرونا که در شهر ووهان چین صورت گرفت پیشرفت بیماری و بروز علائم شدید تنفسی در 15 درصد بیماران مشاهده گردید که از این میان شانس وخامت بیماری در افراد بالای 65 سال به طرز چشمگیری بالاتر گزارش گردید. مهم ترین سوال مطرح در این باره چرایی پیشرفت و عدم پیشرفت بیماری در برخی از افراد می باشد. به نظر می رسد که دیدگاه مرسوم در مورد سطح ایمنی افراد مبتلا به تنهایی نمی تواند پاسخ این پرسش و طیف گسترده تظاهرات بیماری باشد. با هدف پاسخ به این پرسش یوفانگ شی از دانشگاه سوژو (Soochow) چین با همکاری محققین دانشگاه های فیلادلفیای آمریکای، کمبریج انگلستان و انستیتوی بیماری های عفونی ایتالیا اقدام به مطالعه عوامل تاثیر گذار در بروز علائم و درمان این بیماری کردند و نتایج حاصل از این مطالعه در نشریه معتبر و علمی Nature به چاپ رسید. یوفانگ شی و همکاران معتقدند آگاهی از زمینه ژنتیکی مبتلایان در رابطه با مولکول های مجموعه سازگاری بافتی (HLA) پاسخ پرسش پیش روی است و می تواند به اتخاذ استراتژی های درمانی مناسب کمک شایانی کند زیرا مجموعه های سازگاری بافتی در استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری های عفونی نقش برجسته ای دارند به عنوان مثال افراد دارنده مولکول های HLA-A*11، HLA-B*35 و HLA-DRB1*10 از مجموعه سازگاری بافتی کلاس یک استعداد بالایی در ابتلا به ویروس آنفلوانزا از خود نشان می دهند.

 

 یوفانگ شی و همکارانش همچنین معتقدند که در درمان بیماری کرونا رویکرد های بظاهر ساده اما نادیده گرفته ای وجود دارد که می توانند در درمان کرونا موثر واقع شوند. آنها معتقدند که پاسخ ایمنی نسبت به ویروس کرونا در دو فاز مجزا رخ می دهد. در فاز ابتدایی پاسخی اختصاصی از سوی سیستم ایمنی اکتسابی منجر به حذف ویروس شده و مانع پیشرفت بیماری می گردد از این رو اتخاذ رویکردی در جهت تقویت پاسخ های ایمنی در این فاز گرچه می تواند اثر بخش باشد اما التهاب ریوی بجا مانده از فعالیت سیستم ایمنی همچنان می تواند تهدیدی برای حیات فرد مبتلا تلقی گردد. علاوه بر این در صورت عدم کنترل بیماری در فاز ابتدایی بیمار وارد فاز دوم بیماری با درگیری شدید ریوی می شود که در این صورت رویکرد هایی در جهت سرکوب و یا تخفیف پاسخ های ایمنی کارامد تر بنظر می رسند. یوفانگ شی معتقد است در فاز ابتدایی بیماری تجویز اینترفرون و آنتی بادی منجر به تقویت سیستم ایمنی بیمار می گردد. همچنین در فاز وخیم بیماری کنترل التهاب و ترمیم بافت آسیب دیده ریه با بهره گیری از سلول های MSC فعال، مصرف هیالورونیداز و داروی تایید شده Hymecromone میسر می گردد.

گرچه در این مطالعه اشاره دقیقی به نحوه تجویز سلول های MSC برای بیماران نشده است اما سلول های MSC با طیف گسترده ای از اثرات ضد التهابی و تنظیمی سیستم ایمنی توجه این تیم تحقیقاتی را به خود جلب کرده است. بر این اساس سلول های MSC فعال می توانند با سرکوب سلول های بیش از حد فعال شده سیستم ایمنی در جهت کاهش التهاب و همچنین با تولید فاکتور های رشد به ترمیم بافت آسیب دیده ریه کمک کنند. همچنین از تنظیم خارج شدن تولید هیالورونان در بیماری سارس یوفانگ شی و همکارانش را برآن داشت تا هیالورونان را به عنوان یک هدف درمانی برای بیماری کرونا معرفی کنند. یوفانگ شی معتقد است با کاهش تجمع هیالورونان در ریه می توان تجمع مایعات با ویسکوزیته بالا در ریه و متعاقبا زجر تنفسی بیماران مبتلا به کرونا را کاهش داد زیرا هیالورونان قابلیت جذب آب تا هزار برابر وزن مولکولی خود را دارد و می تواند عامل تجمع مایعات در ریه و زجر تنفسی بیماران باشد. وی با اشاره به استفاده از آنزیم شکننده هیالورونان (هیالورونیداز) در جهت رفع مشکل تنفسی در مدل های حیوانی آنفلوانزا کارایی احتمالی این رویکرد در کمک به درمان کرونا را مطرح می کند. وی همچنین به اثرات داروی Hymecromone در مهار آنزیم HA-synthase-2  (آنزیم تولید کننده هیالورونان) بمنظور التیام التهاب ریوی ناشی از LPS اشاره دارد و بدین ترتیب هایلورونان را به عنوان یک هدف بالقوه معرفی میکند. علاوه بر این عملکرد بسیار پیشگیرانه ویتامین B3 در مدل های حیوانی مورد استفاده بمنظور القا آسیب ریوی بواسطه bleomycin از نظر یوفانگ شی و همکارانش دور نماند. از این رو تیم تحقیقاتی یوفانگ شی مصرف ویتامین B3 را در بیماران با آغاز سرفه و مصرف هیالورونیداز و داروی Hymecromone را در زمان بروز مشکلات تنفسی توصیه می کند.

منبع:

COVID-19 infection: the perspectives on immune responses

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *