سلول ایمنی که در ایجاد بیماری ریوی به دنبال عفونت ویروسی نقش دارد.

 

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نوعی سلول از سیستم ایمنی را در ایجاد بیماری مزمن ریه که اغلب به دنبال عفونت های تنفسی ویروسی ایجاد می شود را دخیل می دانند. شواهد نشان می دهد که فعال شدن این سلول ایمنی – به نام سلول دندریتیک – در خط مقدم سیستم ایمنی با عمل بعنوان یک چاشنی زنجیره ای از حوادث را به حرکت در می آورد که بیماری های پیشرونده ریه از جمله آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) را پیش می برد.

این مطالعه جدید که در مجله ایمونولوژی به چاپ رسید درهای جدیدی را بر روی استراتژی های پیشگیرانه و درمانی گشوده است. اینگونه عنوان شده است که اندازه گیری سطح سلول های دندرتیک در نمونه های بالینی گرفته شده از بیماران مبتلا به عفونت ویروسی از قبیل آنفلوانزا و COVID-19 می تواند به پزشکان در شناسایی بیماران با خطر بالاتر نارسایی تنفسی و مرگ کمک کند.

محققان با مطالعه موش های مبتلا به عفونت تنفسی ویروسی که مستعد ابتلا به بیماری مزمن ریوی هستند نشان دادند که سلول های دندرتیک از طریق ارتباط با سلول های مفروش کننده مجاری تنفسی  موجب ارسال پیام های التهابی و رشد بیش از حد این سلول می شوند. این التهاب باعث می شود سلول های مفروش کننده مجاری هوایی فراتر از حد طبیعی خود رشد کرده و به سلولهایی تبدیل شوند که بیش از حد مخاط تولید می کنند که به نوبه خود باعث سرفه و مشکلات تنفسی می شود .به گفته  نویسنده ارشد این مقاله مایکل جی هولتزمن سلول های دندرتیک نوعی از سلول های سیستم ایمنی هستند که وظیفه شناسایی ویروس های مهاجم و به راه اندازی پاسخ های سیستم ایمنی بدن برعلیه عفونت را برعهده دارند اما مشکل از آنجایی نشأت می میگیرد که این سلول ها پس از رفع تهدید ویروسی به درستی خاموش نمی شوند و با تعیین نوع پاسخ سلول های مفروش کننده مجاری هوایی نقش مهمی در بیراهه رفتن این سلول ها حتی پس از رفع تهدید بازی می کنند.

بگونه ای دقیق تر این مطالعه نشان داد که انتقال سازگار سلول های دندرتیک با بیان بیش از حد مولکول TLR3 به موش های مبتلا به ویروس تنفسی Sendai virus موجب تولید مداوم و بیش از حد اینترلوکین-33 می شود. در ادامه اینترلوکین-33 نیز با اثر بر روی جمعیت سلول های اپیتلیال آلوئولی باعث رشد این سلول ها و متعاقبا پیشرفت بیماری تنفسی از طریق افزایش فعالیت و تولید بیش از حد مخاط ریه و همچنین بازطراحی و تغییر بافت ریه می شود.

 در همین راستا هولتزمن عنوان داشت که شمار بالای سلول های دندریتیک و محصولات آنها در ریه بیماران بستری می تواند در جهت هشدار به پزشکان پیرامون احتمال وخامت بیماری بکار رود و از این رو می بایست مداخله های تنفسی و سایر درمان های حمایتی متناسب با روند بیماری برای هر بیمار در نظر گرفته شود.

 

منبع:

 www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210309153825.htm

TLR3-Activated Monocyte-Derived Dendritic Cells Trigger Progression from Acute Viral Infection to Chronic Disease in the Lung

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *